Používanie infotainmentu je nebezpečnejšie ako alkohol!
Znepokojujúce výsledky britského prieskumu IAM RoadSmart ukazujú, že najnovšie informačné systémy vo vozidle zhoršujú reakčné časy za volantom viac ako užívanie alkoholu alebo marihuany. Zastavenie vozidla, kontrola jazdného pruhu či reakcie na vonkajšie podnety sú negatívne ovplyvnené používaním aplikácií Andorid Auto a Apple CarPlay.
Čo štúdie dokázali?
Organizácia pre bezpečnosť na cestách IAM RoadSmart zistila, že reakčné časy pri diaľničných rýchlostiach zvýšili priemernú brzdnú dráhu o štyri až päť dĺžok áut. Pri manipulovaní s infotainmentom sa nevenujete riadeniu neuveriteľných 16 sekúnd! To pri diaľničnej maximálnej povolenej rýchlosti 130 km/h znamená, že bez vnímania prejdete 577 m, čo môže mať katastrofické následky. Pokiaľ pracujete so systémom Android Auto alebo Apple CarPlay, váš reakčný čas na vonkajší podnet je až o 50% pomalší. Riaditeľ britského výskumu odhaduje, že rozptýlenie vodičov má za následok až tretinu dopravných nehôd v Európe.
Ako obstál alkohol a marihuana?
Vodič, ktorý nie je rozptyľovaný dokáže reagovať na vonkajší podnet v priebehu 1 sekundy. Po požití alkoholu sa reakcia zhorší o 12 % (v Spojenom kráľovstve je povolený limit 0,8 promile) a v prípade požitia marihuany ide o zhoršenú reakciu až o 21 %. Čo ak ovládam dotykom Apple CarPlay? V tom prípade je reakcia až 5-násobne pomalšia ako po požití alkoholu.
Ovládanie dotykom alebo hlasom?
Zistilo sa, že obidve metódy ovládania infotainmentu výrazne rušia vodičov, avšak ovládanie dotykom sa ukázalo ako viac rušivé. Väčšina účastníkov štúdie uvádza, že radšej preferujú ovládanie dotykom ako hlasom. Určite sa treba počas jazdy plne venovať riadeniu, ak však použijete infotainment, treba použiť hlasové ovládanie, ktoré vám môže zachrániť život.
Zdroj: www.iamroadsmart.com