Ako sa naučiť driftovať? Príručka pre začiatočníkov a pokročilých
Chcete sa naučiť driftovať, ale neviete, ako začať? Alebo sa len snažíte zlepšiť svoje zručnosti? V tejto príručke sa dozviete o 4 hlavných krokoch driftovania a rôznych spôsoboch ako iniciovať drift.
Umenie driftovania
Umenie driftovania sa skladá zo 4 hlavných krokov, ktoré je možné zvládnuť rôznymi technikami.
1. Vyprovokovanie driftu
Cieľom je účelovo stratiť trakciu pomocou prudkej akcelerácie alebo náhlym presunom hmotnosti. Poznáme niekoľko techník ako stratiť trakciu.
- Power Over – zatočte volantom smerom do zákruty a prešlapnite plynový pedál.
- Scandinavian flick – trakciu stratíte pomocou prudkého zatočenia volantu do obidvoch strán, čím vozidlo rozhodíte na základe presunu hmotnosti.
- Braking drift – drift inicializujete pomocou prudkého brzdenia, kedy sa zadné kolesá odľahčia a následného zatočenia do zákruty.
- Kansei drift – pri vstupe do zákruty náhle pustíte plynový pedál a vďaka presunu hmotnosti sa začne vozidlo vytáčať okolo svojej osy.
- Shift Lock Drift – táto technika sa predovšetkým týka vozidiel s manuálnymi prevodovkami. Keď pred zákrutou podradíte a prudko pustíte spojku, vaše zadné kolesá, vďaka zadnému pohonu pribrzdia a vzniká podobný efekt, ako pri zatiahnutí ručnej brzdy.
- Zatiahnutie ručnej brzdy – pri zložitejších zákrutách alebo pri potrebe znížiť rýchlosť pred zákrutou je možné využiť ručnú brzdu, ktorá pomocou zablokovania zadných kolies vytočí vozidlo do strany.
- Clutch kick – iniciovať drift viete aj pomocou prudkého pustenia spojky pod plným plynom. Tento spôsob sa využíva najmä pri výkonnostne slabších vozidlách.
Ihneď po strate trakcie treba na malý moment pustiť volant, aby vozidlo mohlo kĺznuť do strany a predné kolesá ostali stále v smere jazdy.
2.Udržanie driftu
Na udržanie driftu je potrebné držať motor pod plynom a podľa potreby korigovať volant.
3.Prechod do druhej opačnej zákruty
Tesne pred prechodom do druhej zákruty pridajte ešte viac plynu a následne ho pustite. Vtedy sa auto začne otáčať opačným smerom pomocou presunu hmotnosti. Ak ste zvládli pustenie volantu v úvodnej fáze vyprovokovania driftu, budete chcieť tento krok zopakovať aj tu, aby ste umožnili presun hmotnosti vozidla.
4.Koniec driftu
Váš inštinkt vám povie, že musíte ubrať plyn, aby ste auto vyrovnali, ale v skutočnosti chcete udržať alebo dokonca zvýšiť plyn pri vychádzaní zo zákruty, kým sa vozidlo nevyrovná.
➡️ NEPREHLIADNITE: Driftovanie na zavlažovanej trati
Podmienky na driftovanie
Predpokladom driftovania je vozidlo ideálne so zadným pohonom a so samosvorným diferenciálom, alebo so štvorkolkou, ktorá preferuje pohon zadnej nápravy. Začať s driftovaním je dobré na snehu alebo na mokrej vozovke, kedy je drift oveľa jednoduchšie iniciovať, pretože trakcia je podstatne nižšia ako za sucha. Odporúčam si nájsť dostatok priestoru a najprv začať s tzv. donutom, kedy sa v podstate točíte na mieste do jednej strany a postupne sa snažíte kruh zväčšovať, pokiaľ získate istotu.
Najlepšie je učiť driftovať s niekým, kto to už ovláda a vie vám pomôcť. Ak nikoho nepoznáte, môžem vám s tým pomôcť ja. Stačí mi napísať správu na mojom instagrame podlahar.