Lego Bugatti Chiron v mierke 1:1
Projekty ako tento väčšinou začínajú dlhotrvajúcim tichom na inžinierskom briefingu, za ktorým nasleduje výbuch smiechu. Až potom si inžinieri v Legu uvedomili, že sa nejedná o vtip. „Tieto projekty vždy začínajú smiechom ale pokračujú problémami.“ hovorí Lukáš Horák, projektový manažér v LEGO.
Stavba sa začala v Júni 2017 a bola ukončená len nedávno. Inžinieri museli vynaložiť celkovo 13 500 pracovných hodín. Pri stavbe nebolo povolené žiadne kocky ohnúť a taktiež sa nemohlo použiť žiadne lepidlo. Pri monštre, ktorého celková hmotnosť dosahuje 1,5 tony to bola celkom výzva.
Okrem vyše miliónu LEGO kociek boli použité len 3 časti, ktoré nie sú súčasťou Lega – kovový rám karosérie, kolesá z reálneho Chironu a roll cage.
8.0 W16? Ale kdeže! Na rozhýbanie tohto obra boli potrebné dve tisícky motorčekov, na každý musela byť namontovaná malá prevodovka. Namiesto motora sa za pasažiermi nachádza 24 setov po 96 Lego Power Functions motorov… Týchto 2304 motorčekov produkuje dokopy – pripravte sa – 5.2 konskej sily a 92 Nm. Tie sú potom prenášané na zadné kolesá.
Tento model bol stavaný z pamäte a fotiek, bez návodu.
Maximálna rýchlosť? Teoreticky 29 km/h, reálne jazdí oveľa pomalšie. V kabíne nenájdete plynový pedál – na motore je dvojica batérií a pohyb určujete potenciometrom. Brzdy? Pedál je na svojom mieste, avšak po jeho stlačení iba odpojíte elektromagnetické spojky na zadej náprave.
V interiéri je (rovnako ako v reálnom Chirone) miesto pre dvoch a mnoho gombíkov. Milo prekvapia aj naozajstné bezpečnostné pásy a odpojiteľný volant.
Vo firme LEGO je údajne veľa petrolheadov a my sa tešíme na ďalšie bláznivé projekty z ich dielne!
Zdroj: TopGear